DSCF1650 1024x683Relacja z uroczystości nadania sztandarowi Szkoły Podstawowej im. Sybiraków i Gimnazjum im. Sybiraków medalu Pro Patria.

W dniu 10 lutego 2017 roku w Zespole Szkół w Rakoszycach odbyły się gminne obchody 77. Rocznicy Pierwszej Masowej Deportacji Polaków na Sybir połączone z uhonorowaniem sztandaru Szkoły Podstawowej im. Sybiraków i Gimnazjum im. Sybiraków Medalem Pro Patria „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Zostaliśmy wyróżnieni przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystość ta była również szczególnym dniem dla osób zasłużonych dla Związku Sybiraków. Honorową Złotą Odznakę Za Zasługi dla Związku Sybiraków otrzymała pani Barbara Wesołowska i pan Andrzej Bielski, a Odznaką Honorową Za Zasługi dla Związku Sybiraków wyróżnieni zostali: pan Paweł Kosiński i ks. Grzegorz Kopija.

W uroczystości wzięli udział: pani Małgorzata Henglewska - Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pan Adam Ruciński - burmistrz Środy Śląskiej, przewodniczący Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej - pan Kazimierz Grabowiecki wraz z Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej i radnymi, starosta powiatu średzkiego - pan Sebastian Burdzy, sołtysi wsi, prezes Koła Sybiraków w Środzie Śląskiej - pan Ryszard Ćwikliński oraz Sybiracy, dyrektor ZOPO - pan Krzysztof Peryga oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli z powiatu średzkiego, pani Anna Zatońska – zastępca przewodniczącego Rady Rodziców w Zespole Szkół w Rakoszycach wraz z przedstawicielami rodziców, uczniowie i pracownicy szkoły oraz poczty sztandarowe szkół z powiatu średzkiego.

Gminne obchody I. Masowej Deportacji Polaków na Sybir rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Jana Nepomucena w Rakoszycach, następnie zaproszeni goście udali się do Zespołu Szkól w Rakoszycach, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości połączone z częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły.

Wszyscy obecni na czele z młodzieżą byli bardzo wzruszeni oraz szczęśliwi, że mogli oddać hołd i cześć Sybirakom, a fakt odznaczenia szkoły Medalem Pro Patria spowodował jeszcze większe zaangażowanie nauczycieli w kształtowaniu postaw i wartości patriotycznych wśród uczniów.