„Wokół bezkresny szary step kirgiski.

Ciągle jedziemy i czas nam się dłuży,

Aż wreszcie wioska zagubiona w stepie

I nędzne chaty - oto cel podróży.”

Wyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła tegorocznym obchodom Święta Patrona Szkoły, które w poniedziałek 22 lutego odbyły się w naszej szkole. W tym roku nie mogliśmy świętować w dniu 10 lutego z powodu trwających w tym czasie ferii. Punktem kulminacyjnym uroczystości była akademia, podczas której uczniowie przybliżyli tragiczne wydarzenia sprzed 76 lat i przenieśli publiczność duchowo do nieludzkich miejsc zsyłek. Recytatorzy upamiętnili rocznicę deportacji, oddając hołd wszystkim, którzy pozostali na zawsze w tej krainie zroszonej krwią. Dzięki refleksyjnej poezji otoczyli ich wszystkich wierną pamięcią w podzięce za ich godną postawę w tak nieludzkich warunkach.

Szczególne podziękowania kierujemy dla Małgosi Kuriaty, Wiktorii Runiewicz, Julii Chichłowskiej, Adriana Kukli, Zosi Kroczak, Kuby Błaszkiewicza, Roksany Owczarskiej i Pauliny Garbacik za niezwykle wzruszające wystąpienie poświęcone swojemu patronowi. Dziękujemy także anonimowemu Autorowi wierszy o Sybirakach, które na uroczystości zaprezentowała Wiktoria Świątkowska, Gabrysia Kasprzyk i Łukasz Kowalczyk.

W wyniku akcji zorganizowanej przez samorząd uczniowski powstały ciekawe plakaty i filmy poświęcone Sybirakom.