Szkolne aktualności

XVII Dolnośląski Festiwal Nauki

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach odbywających się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu.
W dniu 19.09.14r. byliśmy na zajęciach w Politechnice Wrocławskiej.


Pokaz pod tytułem „Fenomen elektrostatyki”dostarczył nam wiele wrażeń. Uczniowie elektryzowali różne ciała w tym własne włosy. Zobaczyliśmy efektowne, ale bardzo groźne zjawiska - błyskawicę oraz wybuch powstający na skutek nagromadzenia się oparów acetonu.
Na wykładzie „Niepozorne maluchy, czyli co w przyrodzie jest przyjacielem, a co wrogiem ?” poznaliśmy niesamowicie odporne zwierzęta niesporczaki.
Bardzo ciekawych informacji dostarczył nam wykład pt. „Czego możemy się nauczyć od natury?” - dowiedzieliśmy się jaki związek ma struktura żywej kości z konstrukcją wieży Eiffla. Pokaz „Wspaniały świat symulacji komputerowych” uświadomił nam, że komputer może bardzo uatrakcyjnić i ułatwić naukę, a programy komputerowe dają ogromne możliwości modelowania różnych zjawisk i obiektów.
23 września gościliśmy w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.
Obejrzeliśmy bardzo ciekawe pokazy i wykłady. Współczesny świat funkcjonuje dzięki źródłom energii. Niestety jej konwencjonalne źródła kiedyś się wyczerpią. Na wykładzie ”Jak zamienić wiatr na wodór?” poznaliśmy sposoby oszczędzania energii w gospodarstwie domowym, a zaprezentowany układ demonstracyjny z dwiema siłowniami wiatrowymi i generatorem wodoru pokazał nam jak może wyglądać pozyskiwanie energii w przyszłości. Podczas przeplatanego demonstracjami wykładu „Od żarówki do lasera, czyli oźródłach światła”dowiedzieliśmy się między innymi jak światło wpływa na życie i zdrowie człowieka, jakich źródeł światła będziemy używać w przyszłości oraz dlaczego nie należy wyrzucać żarówek do śmietnika. Pokaz ”Lewitujący pociąg, czyli o dziwnym świecie niskich temperatur” wprawił nas w zachwyt, a zwłaszcza doświadczenie z ciekłym azotem -nadprzewodnictwo to niezwykłe zjawisko!

                                                                                          Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę do świata nauki.