Szkolne aktualności

Dzień Sybiraka

„To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i pamięci”

          
     Tragiczny los kilku pokoleń Polaków ostatnich stuleci, spowodował, że Syberię nazwano „ziemią przeklętą”, „ krainą gdzie nie ma nadziei”. W narodowej świadomości kojarzyła się ona zawsze z poniewierką, cierpieniem, tragedią czy nieludzką ziemią. Ale nie tylko. Okazało się, że właśnie na Syberii dochodziło do wewnętrznych przewartościowań, pozytywnych przemian czy wyboru właściwej drogi. Masowe wywózki Polaków na Syberię były jednym z podstawowych instrumentów polityki okupacyjnej władz sowieckich. Miała ona dwa podstawowe cele: eksterminację polskich elit politycznych, intelektualnych i gospodarczych oraz czystki etniczne. Szacuje się, że wywiezionych zostało ok. miliona osób. A ilu powróciło?

 

Wczoraj już przeminęło.
Jutro: dopiero nadejdzie.
Dzisiejszy dzień jest jedyny i niepowtarzalny.
Masz go w swoich rękach
Uczyń ten dzień swoim najlepszym dniem.

 

Z okazji Dnia Sybiraka, święta, które obchodzimy 17 września, nasza młodzież pod opieką pani Agnieszki Kilarskiej przygotowała uroczystą akademię.

Pamięć o przeszłości jest mądrością narodu. Dzięki niej możliwe jest pielęgnowanie tradycji. Przez ostatnie dwa stulecia słowo „Syberia” miało dla Polaków szczególny wydźwięk.