Szkolne aktualności

IMG 20231115 WA0004Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu- 16.11.2023r.
Corocznie w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia,  w tym roku pod hasłem „Młodość wolna od Papierosa”. Polska jest krajem, w którym palenia tytoniu od lat stanowi jedną z największych przyczyn utraty zdrowia.
Światowy Dzień Rzucania Palenia. ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia
Organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe:
 • po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
 • po 20 minutach – spada tętno
 • w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
 • w ciągu 2 – 12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc
 • do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna
 • w ciągu 1 – 9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność
 • po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
 • po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
 • w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
 • w ciągu 5 – 15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
 • po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
 • w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących
W tym roku pod hasłem „Młodość wolna od Papierosa” uczniowie klas IV – VI wzięli udział w konkursie plastycznym, zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Środzie Śląskiej i Polski Czerwony Krzyż - oddział w Środzie Śląskiej.
Odbyły się pogadanki profilaktyczne – dydaktyczne na temat zagrożenia palenia papierosów zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych. Pojawiły się również ważne informacje na ten temat na gazetce przygotowanej przez Pedagoga i opiekuna Klubu Wiewiórka.