laborSztuczna inteligencja
We wrześniu w naszej szkole odbyły się warsztaty, w ramach Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie mogli doświadczyć tajników sztucznej inteligencji (AI), a dokładnie, jak AI uczy się rozpoznawania dłoni, gestów oraz czy można ją oszukać. Uczniowie grali w „Węża” kiwając tylko palcem.
Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) to zbiór algorytmów i modeli matematycznych, które działają podobnie jak ludzki mózg. I tak jak ludzki mózg rozwija się pod wpływem bodźców, tak i one stają się coraz skuteczniejsze dzięki ogromnej ilości danych, które przetwarzają każdego dnia. Jednocześnie, w zależności od swej mocy obliczeniowej, mogą być mniej lub bardziej efektywne, podobnie jak mniej lub bardziej wydajny bywa ludzki mózg.

Gdzie wykorzystuje się SI?
SI przeanalizuje preferencje osób, które odwiedzają stronę internetową, ich zachowania na stronie i historię ich zakupów, przewidzi ruch na stronie w kolejnych tygodniach. SI umożliwi automatyczne tłumaczenie tekstu, jego analizę oraz tworzenie treści na różne potrzeby. SI zawierają samochody z tempomatem adaptacyjnym (ACC), który samodzielnie dostosowuje prędkość pojazdu do warunków na drodze, i asystentem pasa ruchu, zapobiegającym niezamierzonemu opuszczeniu pasa, kasy samoobsługowe, które identyfikują (na podstawie wagi i kodu kreskowego produktu), czy to, co zeskanowano i zważono, automatyczne systemy ochrony, zaprojektowane tak, by reagowały na sytuacje nietypowe.