Narodowe Czytanie 2023 10Narodowe Czytanie w RCKLiCz
W poniedziałek 11 września uczniowie klas 7 i 8 udali się do Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej, aby wziąć udział w 12 odsłonie Narodowego Czytania. Jest to akcja pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Jej głównym celem stało się rozpowszechnienie polskiej literatury wśród społeczeństwa. Tym razem na lekturę przewodnią wybrano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Aby przybliżyć uczestnikom miejsca opisywane w odczytanym dziele literackim,  organizatorzy przygotowali prezentację zdjęć nadniemeńskich krajobrazów. Został również wyświetlony teledysk Czerwonych Gitar do piosenki "Niebo z moich stron", w którym ukazano sceny z filmu "Nad Niemnem".
W tym roku przypada 160 rocznica powstania styczniowego. Dla uczczenia poległych, organizatorzy wybrali fragment opowiadający o zbiorowej mogile powstańców, która przywołuje pamięć o heroizmie bohaterów tamtych dni. Uroczystego odczytania lektury dokonały Pani Dyrektor Jadwiga Cielińska, Marta Trybus oraz Jolanta Król.
Po spotkaniu, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy portret Elizy Orzeszkowej z oryginalną pieczątką 12 edycji Narodowego Czytania.