sybiracy 2Święto Patrona Szkoły
10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Dla wielu z nich oznaczała wyrok śmierci, wielu z nich nigdy nie wróciło do kraju. W związku z rocznicą tego tragicznego wydarzenia, jak również z uwagi na pamięć o wszystkich Polakach, którzy w latach II wojny światowej zostali siłą wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego – „na nieludzką ziemię”, 02 marca br. W Szkole Podstawowej w Rakoszycach obchodzono uroczyście to wydarzenie, upamiętniającym tym samym Patrona Szkoły –Sybiraków. Filmy i zdjecia poniżej:
Obszerne relacje dostępne na YT:
część I
część II
Na uroczystość przybyli prezes i wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Oddziału Sybiraków panowie Ryszard Janosz i Roman Janik. Ciepło witani byli przybyli również Sybiracy z gminy Środa Śląska, oraz Burmistrz Adam Ruciński, sekretarz Judyta Partyka-Basa, zastępca burmistrza Marcin Nowakowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Łabatyczyk, przedstawiciel związków zawodowych pani Janina Mazur, byli dyrektorzy szkoły panie Maria Adamowicz i Maria Jaskóła, dyrektor ZOPO Krzysztof Peryga, sołtys Waldemar Błach, ksiądz proboszcz Tomasz Zająć, Dyrektorzy Szkół, Przewodniczący Rady Rodziców Marek Szachniewicz z jej członkami, a także pracownicy Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej.
W części artystycznej z wzruszającym montażem słowno – muzycznym wystąpili uczniowie szkoły. Oddano cześć  tym, którzy zmarli na nieludzkiej ziemi, wyrażono zatroskanie i podziw dla jeszcze żyjących Sybiraków.  Uroczystość przeplatana była wierszami i pieśniami o charakterze patriotycznym.
W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Rakoszycach obchodziła 75 rocznicę powstania. Historię szkoły interesująco przedstawił absolwent pan Adam Dominiak. Przy okazji Pani Dyrektor Jadwiga Cielińska podziękowała wszystkim pracownikom, rodzicom i uczniom za oddana prace na rzecz szkoły.
Dzień Sybiraka na trwałe wpisał się w tradycję szkoły w Rakoszycach. Jesteśmy wdzięczni za przykład patriotyzmu, męstwa i otwartych serc. Pamiętamy i będziemy pamiętać, bo jak pisała polska poetka Wisława Szymborska: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”…