Szkolne aktualności

IMG 20220519 114102Mistrzowie poprawności, czyli 18. Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dnia 19 maja 2022 r. w Rakoszycach odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Nie da się ukryć: konkurs nieuchronnie doszedł do pełnoletności – to już osiemnaste wydanie tej imprezy. Na starcie pojawiło się 27 mistrzów ortografii wyłonionych w szkolnych eliminacjach. Reprezentowali oni szkoły podstawowe w Karczycach, Szczepanowie, Miękini, Środzie Śląskiej, Kostomłotach, Ciechowie, Malczycach, Lutyni i Rakoszycach. W konkursie brali udział uczniowie z klas siódmych i ósmych.

 

Lekko nie było. Uczestnicy, zgodnie z tytułem dyktanda (Arcyzmagania żądnego wrażeń kandydata na mistrza ortografii) musieli wznieść się na niebotycznie wysoki poziom znajomości poprawnej pisowni w języku ojczystym. Wystarczy powiedzieć, że prowadzącemu konkurs ledwie przez usta przeszły słowa w rodzaju „rozżarzże” czy karkołomne zdania typu „Przemóż strach i idź rześko naprzód”, musieli też omijać „czyhające na nich pułapki”. W każdym razie nie znalazło się tu miejsce dla amatorów „nicnierobienia”. Ale uspokajamy – przeżyli wszyscy. Co więcej, udało się wyłonić Mistrza Ortografii, I Wicemistrza i dwóch II Wicemistrzów. Gwoli ścisłości należałoby mówić o mistrzyni i wicemistrzyniach, jako że na podium znalazły się same przedstawicielki płci pięknej. A biorąc pod uwagę stopień trudności tegorocznego dyktanda, chyba właściwsze byłyby miana arcymistrzyni i wicearcymistrzyń (proszę nie szukać tego słowa w słowniku, jeszcze go tam nie ma).

Pora na podanie wyników konkursu. Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza (na razie zostajemy przy tradycyjnej terminologii) Ortografii 2022 zdobyła Aleksandra Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Środzie Śląskiej. Drugie miejsce i tytuł I Mistrza Ortografii przypadł Barbarze Korczyńskiej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lutyni, tytuły II Wicemistrza Ortografii i trzecie miejsce ex aequo zdobyły Lidia Głowacka ze Szkoły Podstawowej w Szczepanowie oraz Aleksandra Kopacz ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. Wszystkim mistrzom (arcymistrzyniom!) serdecznie gratulujemy! Mamy również cichą nadzieję, że na swej drodze nie napotkają tylu czyhających na nie poprawnościowych dylematów. Wielkie podziękowania należą się również wszystkim uczestnikom konkursu, jak i ich opiekunom (to oni też musieli zmagać z dyktandem, sprawdzając zapisy zawodników).

Liczymy, że tegoroczna edycja nie odstraszy od wzięcia udziału w przyszłorocznym konkursie, więcej – stanie się wyzwaniem dla ambitnych. Być może nawet dla obecnych na tegorocznych zmaganiach siódmoklasistów. No i pewnie będą przecież następne edycje. Ortografia ma przyszłość!

Zapraszamy!

fdde0ee9 a8bc 4c58 bbb0 4b01f3cb3940

Mistrzyni Ortografii 2022 Aleksandra Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Środzie Śląskiej