Szkolne aktualności

„Wiersze ojców naszych”

Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość oraz Związkiem Sybiraków Oddział Wrocław po raz piąty zorganizowało Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”. Jak powiedział Juliusz Woźny, reprezentujący Ośrodek Pamięć i Przyszłość, tegoroczna edycja konkursu nabrała niespodziewanej i tragicznej aktualności, nawiązując do agresji rosyjskiej na Ukrainę.


Konkurs, po eliminacjach klasowych i szkolnych, odbył się 17 marca 2022 r. w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Szkołę Podstawową im. Sybiraków w Rakoszycach reprezentowały dwie uczennice klasy ósmej A Paulina BuczkowskaFaustyna Niedzielska.

Poziom konkursu był wysoki, aczkolwiek dość zróżnicowany. Nasze recytatorki wypadły bardzo dobrze, mimo że nie zdobyły nagród. Ale też i nie to było najważniejsze. Liczyła się pamięć o tych, którzy gdzieś na syberyjskich pustkowiach cierpieli za Ojczyznę, a których już tak niewielu zostało. A imię, które nosi nasza szkoła, to zobowiązanie szczególne.

Nie od rzeczy będzie wspomnieć o miejscu, w którym konkurs się odbył. Było to mianowicie Centrum Historii Zajezdnia. Otóż miejsce to pełni rolę muzeum poświęconego historii nie tylko Wrocławia, ale i wszystkim mieszkańcom naszego regionu, a także ich przodkom. Paulina i Faustyna jeszcze przed swoimi występami zwiedziły Zajezdnię, chociaż ze względu na oczywiste ograniczenia czasowe trwało to krócej, niż by chciały. Ale i tak udało im się zobaczyć wiele fascynujących eksponatów, w tym np. oryginalny wagon, którym Sybiracy wracali do Ojczyzny.

V Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych” to niepowtarzalna okazja, aby obcować z historią dotyczącą przecież także i naszych przodków i bliskich, ze sztuką poświęconą ich męczeństwu na nieludzkiej ziemi, a także aby poszerzyć horyzonty własnego oglądu historii, również tej, która rozgrywa się na naszych oczach. Liczymy na to, że kolejne edycje konkursu wzbudzą jeszcze większe zainteresowanie uczniów naszej szkoły.

Faustyna Niedzielska

Paulina Buczkowska

Oryginalny wagon dla Sybiraków