Narodowe Czytanie w Rakoszyckim Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej

untitled image

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się oficjalnie 4 września 2021 r. W Rakoszycach uroczystość miała miejsce 8 września.

Może to i trochę późno, ale za to jakie to było czytanie!

W bieżącym roku literackim materiałem do przeczytania była "Moralność pani Dulskiej", dramat Gabrieli Zapolskiej. Lektura dla naszych uczniów chyba odrobinę na wyrost (dawniej to była lektura dla szkół średnich), natomiast wielką radością dla nas była obsada: w roli Dulskiej wystąpiła p. Jadwiga Cielińska, dyrektor naszej szkoły, w Juliasiewiczową wcieliła się p. Judyta Partyka-Basa, radna powiatu średzkiego, a Zbyszkiem został burmistrz Środy Śląskiej p. Adam Ruciński. Na widowni zasiedli uczniowie klasy VIIA naszej szkoły.

A samo czytanie? Robiło wrażenie! Nawet największe klasowe gaduły zamilkły i w skupieniu śledziły przebieg akcji. Być może problematyka hipokryzji wśród dziewiętnastowiecznej warstwy średniej nie wzbudziła największego entuzjazmu, ale interpretacja tekstu - palce lizać! Wykonawcy zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami. A zadowoleni siódmoklasiści wrócili do szkoły, dzierżąc okolicznościowe plakietki i dyplomy. Ciekawe, czy zainteresują się twórczością Gabrieli Zapolskiej. Po takiej zachęcie - pewnie tak!