Szkolne aktualności

APEL POLICJI

               Mieszkańcy powiatu średzkiego,                                                

Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej informuje, że pomimo wielu apeli pojawiających się w mediach, wciąż odnotowywane są kolejne przypadki oszustw na szkodę osób starszych, samotnie zamieszkujących. Chociaż sprawcy stosują różne metody działania, m.in.: „na wnuczka”, „na policjanta”, to w każdym przypadku scenariusz postępowania jest podobny: oszust, który dzwoni do starszej osoby, podaje się za krewnego i próbuje przekonać o pilnej potrzebie przekazania pieniędzy, by wybawić z kłopotów (np. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego), bądź skorzystać z niebywałej okazji.                   

     

Przestępcy wybierają najczęściej osoby w podeszłym wieku                     i w sposób niezwykle przekonywujący, wykorzystując chęć niesienia pomocy najbliższym, skłaniają je do przekazania zupełnie obcej osobie nierzadko oszczędności całego życia.

Średzcy policjanci, mając na uwadze bezpieczeństwo seniorów, apelują, aby stosowali oni zasadę ograniczonego zaufania wobec informacji, które podaje rozmówca telefoniczny, podający się za krewnego, a także, aby nie przekazywali obcym osobom żadnych pieniędzy.

Policjanci apelują również do członków młodszego pokolenia, aby zwracali uwagę na tego rodzaju zagrożenie starszym członkom rodziny. Nie pozostawiajmy ich samym sobie i wskażmy sposoby, jak nie paść ofiarą oszustwa.

PAMIĘTAJMY!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie żadnych pieniędzy.

O każdym przypadku wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy

112 lub 997

Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej, 55-300 Środa Śląska, ul. Św. Andrzeja 2

     tel. 47-87-222-00, fax: 47-87-222-42, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.