Szkolne aktualności

poOpowiadania podróżnika
20 lutego odwiedził naszą szkołę Pan Bolesław Grabowski. Podróżnik opowiadał o życiu codziennym plemion zamieszkujących Etiopię m.in. Dassanech, Karo, Mursi, Hamer, o dzikich zwierzętach i wspaniałej afrykańskiej przyrodzie, o rozkwicie swojej pasji do podróży, wyjaśniał zwyczaje ludzi, z którymi spotykał się na drodze.

Bolesław Grabowski jest geomorfologiem, nauczycielem geografii i pasjonatem podróży. Zwiedził prawie wszystkie kontynenty. Był w Japonii, Australii, Peru, Boliwii, Kanadzie, USA, Indiach, Egipcie, krajach Afryki Środkowej i krajach Europy.Niewątpliwym zaskoczeniem dla wszystkich zgromadzonych była poruszona kwestia podziału prac między tamtejszymi kobietami a mężczyznami, co wywołało dość zabawną dyskusję. W czasie całego spotkania prezentowane były pamiątki z podróży – proste instrumenty, odzież, nakrycia głowy, zabawki etc.

Jednym z ważniejszych zdań, które wypowiedział Pan Grabowski, człowiek o niewątpliwie bardzo racjonalnym podejściu do życia, było to, aby pisać pamiętniki, pisać notatki. Co więcej  – nie pisać ich dla siebie, ani dla dzieci, ale raczej dla wnuków, bo znalezione, tym większą będą stanowiły dla nich wartość i tajemnicę.

Z racji tego, że podróżnik zwiedził niemal cały świat, niewątpliwe, że spotkamy się z Nim jeszcze raz, ale tym razem w nieco innym zakątku mapy.