Szkolne aktualności

4a565e07af339396856f66687cdff581 XLWieczornica Patriotyczna
Tradycje i doświadczenia polskiego narodu żyją także w sercach społeczności Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach. We wtorek, 27 listopada, zorganizowano wieczór Patriotycznego Śpiewania – tak jak w wielu innych szkołach i przedszkolach w kraju uczczono tu 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości spotkaniem z pieśnią patriotyczną.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni Goście: Burmistrz Adam Ruciński, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Kryciński, przedstawiciele Związku Koła Sybiraków, Rada Rodziców, sołtys i Rada Sołecka Rakoszyc, rodzice i mieszkańcy.
Wielopokoleniowe śpiewanie oparto na motywach wydarzeń z polskiej historii, przypomniano m.in. okoliczności powstania Mazurka Dąbrowskiego, Warszawianki oraz Roty.
Uczestnicy spotkania włączyli się także w śpiew pieśni żołnierskich i legionowych. Doskonale oddawały one patriotyczny rys ciągłej walki o polskość i szacunek dla Ojczyzny, a śpiewane wspólnie przez wszystkich w sali miały głęboki wydźwięk, łącząc pokolenia. Marszem Sybiraków oddano z kolei hołd pamięci patronów szkoły.
Wśród występujących znalazły się dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Środzie Śląskiej oraz Andżelika Dominiak, która śpiewała solo. W czasie uroczystości uczniowie tańczyli także poloneza.
Ludzi w różnym wieku, zajmujących się na co dzień różnymi sprawami, połączyła tego dnia we wspólnym śpiewie świadomość roli pieśni patriotycznych – nie po raz pierwszy i zapewne nie po raz ostatni.