IMG 89851pNiezwykłe spotkanie z górnikiem.

1 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach odbyło się z okazji ,,Barbórki” spotkanie z górnikiem Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A. w Lubinie. Celem spotkania było zapoznanie uczniów się z tradycjami górniczymi, zdobycie wiedzy i informacji na temat pracy górników i funkcjonowania kopalni. O swojej pracy zawodowej opowiadał górnik p. Michał Balcerzak.

Dzięki temu spotkaniu dzieci dowiedziały się jak dawniej wydobywano węgiel i rudę w kopalni, w jakich warunkach pracowali górnicy, jak wyglądały windy, chodniki i bezpośrednie ściany urobku rudy. Poznali również wiele ciekawostek dotyczących codziennej zwykłej, a z drugiej strony niebezpiecznej pracy górniczej. Górnik zaprezentował się w stroju galowym, o którym bardzo ciekawie opowiadał. Na przykład ilość guzików przyszytych na tym stroju wskazuje, że św. Barbara, patronka górników zmarłą mając 29 lat. Zainteresowanie uczniów klas 0 - VII wyrażało się w dużej ilości pytań kierowanych do gościa, a dotyczących jego pracy w kopalni.