PB134223U nas jesienią znów rozkwitły pąki białych róż.

Piosenka, pieśń patriotyczna to honorowy gość wieczoru poświęconego odzyskaniu niepodległości, który odbył się 13 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach. Dzięki przejmującym występom dzieci i młodzieży, mieliśmy okazję przeżyć nastrój oczekiwania na wolność. Nie zabrakło wzruszającej poezji zwiastującej oczekiwaną przez 123 lata niepodległość.

Taniec ułanów, pukających w okienko i panienek z klasy drugiej, wprawił wszystkich znamienitych gości w optymistyczny nastrój. Staliśmy się świadkami tego, że historia zaklęta w pieśniach patriotycznych łączy: porwała wszystkich zgromadzonych, zachęcając do śpiewania znanych melodii. Po murach całej szkoły niosły się pieśni: „O mój rozmarynie”, „Białe róże”. Dzięki nim po raz 99 zrzuciliśmy łańcuchy niewoli, bo tak jak Norwid tęskniliśmy do tradycji i obyczajów polskich „mając nadzieję nie te lichą, marną..."