Szkolne aktualności

Bez nazwy ksiądzPiękna lekcja historii
Dnia 06 lutego 2024 roku uczniowie kl. IV -VIII naszej szkoły, wzięli udział w nietypowej lekcji z zaproszonym gościem ks. Andrzejem Obuchowskim, który spędził kilkanaście lat na Syberii jako misjonarz, pełniąc tam posługę duchowną w środowisku polskich potomków, oraz wśród ludności tamtejszej. W chwili obecnej sprawuje on funkcję proboszcza w Parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Chomiąży.
 
Spotkanie miało przede wszystkim na celu przybliżenie uczniom, czym jest Syberia. Wybór tematu nie był przypadkowy, gdyż patron naszej szkoły zobowiązuje całą społeczność szkolną do poznawania jego historii. Dla wielu "Sybir" to synonim "nieludzkiej ziemi"; „Sybiracy” to symbol cierpienia pokoleń Polaków zesłanych podczas drugiej wojny światowej. Ale jednocześnie jest to kraina geograficzna w północnej części Azji z ciekawą kulturą, przyrodą, historią oraz ludźmi żyjącymi tam od pokoleń. W barwnej opowieści prelegenta, wzbogaconej prezentacją filmową z podkładem muzycznym uczniowie mogli osobiście się przekonać , że nie trzeba wcale daleko wyjeżdżać, aby móc odwiedzić interesujące miejsca związane z tradycją patrona naszej szkoły.