SKWPodsumowanie pracy Szkolnego Koła Wolontariatu w pierwszym okresie
w roku szkolnym 2022/2023
1. Sprzątanie pomnika „Zmarli na Zesłaniu”
W październiku wolontariusze SKW wraz z opiekunkami sprzątali pomnik znajdujący się na cmentarzu w Środzie Śląskiej pamiętając o patronach Naszej szkoły. Prace polegały na czyszczeniu i myciu pomnika, wyczyszczeniu posadzki z grubej warstwy mchu, trawy, chwastów i wygrabieniu liści. Wolontariusze wykazali pełne zaangażowanie i wysoką jakość pracy.
2. Podaruj znicz Patronowi Szkoły
SKW zbierało znicze, które zapaliliśmy na cmentarzu w Środzie Śląskiej pod pomnikiem „Zmarli na Zesłaniu”, a także na grobach Sybiraków. Udało się również dzięki dużej ilości zniczy zaświecić lampiony przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.
3. Zbiórka plastikowych zakrętek
            Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcja charytatywno-ekologiczna. Plastikowe nakrętki - od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga    od Nas dużego zaangażowania. Nakrętki przekazywane są Stowarzyszeniu Medycznemu Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. W tym roku do Naszej szkolnej akcji dołączyła Gmina Środa Śląska oraz świetlica wiejska w Rakoszycach, które również przekazują zebrane zakrętki na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”.  POMAGAMY RAZEM!!!
4. Światowy Dzień Cukrzycy
            14 listopada nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Cukrzycy po raz pierwszy, a naszym głównym celem było przybliżenie tematu choroby oraz zwiększenie świadomości uczniów odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.
Do naszej szkoły także uczęszczają uczniowie chorujący na cukrzycę typu 1. W tym szczególnym dla Diabetyków dniu w naszej szkole odbyły się prezentacje i warsztaty dla uczniów klas I-VIII przeprowadzone przez rodziców: p. Danutę Drzałę i p. Agnieszkę Straube mamy uczennic chorujących na cukrzycę oraz        p. Pawła Wikę tatę naszych uczniów, który w życiu codziennym zmaga                  się z tą chorobą.
5. Paczka dla rodziny chorego Frania z Kątów Wrocławskich
            Wspierając i współpracując z Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” w grudniu społeczność naszej szkoły dołączyła do ich świątecznej akcji: „Paczka bożonarodzeniowa” dla rodziny podopiecznego.
Pod ich opieką znajduje się rodzina chorego Frania mieszkająca niedaleko Rakoszyc, w Kątach Wrocławskich i właśnie dla tej rodziny organizowaliśmy zbiórkę potrzebnych rzeczy. Wszystkie produkty zostały przekazane 21 grudnia 2022 r. Rodzice Frania nie kryli zaskoczenia i wdzięczności z tak dużej pomocy – jak mówili nie spodziewali się takiej hojności.
6. Certyfikat Dobra dla Kamili Grzegorczyk
Kamila Grzegorczyk uczennica klasy 6a w ramach chęci niesienia pomocy i podzielenia się swoimi dokonaniami (ręcznie wykonane szydełkowe prace), przekazała swoje wytwory na potrzeby aukcyjne dla Hospicjum dla dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” za co otrzymała od tego hospicjum specjalny certyfikat dobra. GRATULUJEMY!!!
7. Warsztaty robienia kartek bożonarodzeniowych
W grudniu wolontariusze SKW wykonywali kartki bożonarodzeniowe. Podczas warsztatów odwołaliśmy się do tradycji samodzielnego wykonywania świątecznych ozdób i kartek z życzeniami. Otrzymanie ręcznie zrobionej kartki   z życzeniami wywołuje ogromny uśmiech i ma dużą wartość dla osoby obdarowanej. Nasze warsztaty to trening cierpliwości zarówno dla wolontariuszy jak i Nas opiekunów. Efekty tej pracy wraz z życzeniami świątecznymi zostały przekazane do zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji, pensjonariuszom Domu Troskliwej Opieki SANTORIUS oraz Sybirakom. W dostarczeniu kartek dla Sybiraków opiekunkom SKW pomagali również wolontariusze.
8. Kolęda w Domu Troskliwej Opieki Santorius w Rakoszycach
Do spotkania doszło 22 grudnia 2022 r. Uczniowie z klas: 3a i 8b kontynuowali tradycję odwiedzin pensjonariuszy Domu Troskliwej Opieki Santorius w Rakoszycach. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia złożyli życzenia, zaśpiewali kolędy oraz przedstawili scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka. Przekazali również życzenia na wykonanych przez wolontariuszy SKW kartkach świątecznych oraz ręcznie robione ozdoby i ciasto. Panowała bardzo miła                  i przyjazna atmosfera. Na pożegnanie otrzymaliśmy słodki poczęstunek w postaci słodyczy.
Akcję przeprowadziliśmy wspólnie ze Szkolnym Kołem Caritas.
Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje całej społeczności szkolnej: uczniom, rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły za wspieranie i aktywne włączanie się w przeprowadzane akcje i działania. Zapraszamy do kolejnych wspólnych przedsięwzięć organizowanych w drugim okresie roku szkolnego 2022/2023.