IMG 20230208 093756 1ECOwarsztaty z Chemeko-System
Od dwóch lat w Szkole Podstawowej w Rakoszycach odbywają się cyklicznie warsztaty ekologiczne, które realizowane są przez firmę Chemeko-System. Celem prowadzonych zajęć jest przeprowadzenie działań edukacyjnych w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami, ze szczególnym naciskiem na recykling – czyli ponowne przetworzenie odpadów, jak również edukację w zakresie ograniczenia ilości powstających odpadów oraz świadomą konsumpcję, czyli działania proekologiczne przyczyniające się do ochrony środowiska.
Warsztaty edukacji ekologicznej, w których uczniowie mieli okazję uczestniczyć skupiały się na następujących zagadnieniach:
Hierarchia postępowania z odpadami zgodna z zasadą 6R czyli Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Recover kolejno oznaczają: Pomyśl – Odmawiaj – Ograniczaj – Używaj wielokrotnie – Odzyskuj – Naprawiaj. Zasada 6R promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów.
Sposoby na ograniczenie ilości powstających odpadów w domu, szkole; poruszenie tematyki idei zero waste – nieśmiecenia; zachęcenie do wykorzystywania resztek, niemarnowania; oszczędzania zasobów naturalnych.
Świadomość konsumencka – dokonywanie właściwych, przemyślanych wyborów podczas zakupów; zwracanie uwagi na oznaczenia na opakowaniach, skład produktów.
Selektywna zbiórka odpadów komunalnych – prawidłowa segregacja odpadów komunalnych, promowanie takich miejsc jak Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych tzw. (PSZOK).
Sposoby zagospodarowania odpadów – poruszenie kwestii kompostowania, ponownego przetwarzania odpadów – czyli recyklingu.