Szkolne aktualności

czytanieNarodowe Czytanie w szkole i RCCziKL
9 i 12 września 2022 r. nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.
W szkole oraz w Rakoszyckim Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.  Włączyli się w to uczniowie klasa IV-VIII i nauczyciele, oraz zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły p. Jadwiga Cielińska,  Radna Powiatu Średzkiego p. Judyta Partyka- Basa oraz Sekretarz Gminy Środa Ślaska p. Marcin Nowakowski.  Młodzież z poszczególnych klas jak i zaproszeni goscie czytali tekst ballady: Świtezianka.  Nasze wspólne czytanie naprawdę dobrze nam poszło. Należy mieć nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej osób włączy się w tę cykliczną uroczystość. Bardzo dziękujemy p.Annie Wójcik za zaproszenie nas do RCCzi KL.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 
Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – powiedział Prezydent. 
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.