indeks 2Akcje Szkolnego Koła Wolontariatu (SKW)

21 września odbyło się pierwsze spotkanie Naszego Szkolnego Koła Wolontariatu (SKW). Przyszło bardzo dużo chętnych uczniów klas siódmych i ósmych.
Już wtedy wiadomo było, że w tym roku Wolontariusze będą działać bardzo prężnie. Okazali olbrzymią gotowość i chęć do pracy. Poniżej akcje, w które zaangażowali się uczniowie naszej szkoły.

* Sprzątanie pomnika „Zmarli na Zesłaniu”

19 i 22 października wolontariusze SKW wraz z opiekunkami sprzątali pomnik znajdujący się na cmentarzu w Środzie Śląskiej pamiętając o patronach Naszej szkoły. Prace polegały na czyszczeniu i odmalowaniu ogrodzenia, odmalowaniu liter na pomniku, myciu pomnika, wyczyszczeniu posadzki z grubej warstwy mchu i wygrabieniu liści. Pogoda Nam wyjątkowo dopisała, a wolontariusze wykazali pełne zaangażowanie i wysoką jakość pracy.

* Zbiórka zniczy

W październiku SKW zbierało znicze, które zostały zapalone na zapomnianych grobach z terenu Naszej gminy. Znicze zapaliliśmy również na cmentarzu w Środzie Śląskiej pod pomnikiem „Zmarli na Zesłaniu”. Dzięki Waszej hojności będziemy mogli również zapalić jeszcze znicze przy okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

*Kolorowe Kredki

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów, przypominamy, że ta akcja nadal trwa:Zbieramy niekompletne, częściowo zużyte i niepotrzebne kredki DREWNIANE (nie zbieramy kredek ŚWIECOWYCH). Prosimy, aby kredki były zatemperowane.Odrestaurowane kredki trafiają do szpitali, szkół przyszpitalnych i innych organizacji związanych z dziećmi. Te kredki, które są w gorszym stanie, przerabiane są na kredkową biżuterię, z której dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.

*Zbiórka środków higienicznych

W październiku rozpoczęliśmy zbiórkę środków higienicznych i chemicznych na potrzeby Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. Do akcji możesz jeszcze się przyłączyć!!!

Cały czas zbieramy:

-pampersy
-chusteczki nawilżające
-kosmetyki dla małych dzieci (oliwki, szampony, kremy, itp.)

*Zbiórka plastikowych zakrętek

Ta akcja trwa i będzie trwała cały rok szkolny 2020/2021

Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcja charytatywno-ekologiczna, do której może włączyć się każdy – TY TEŻ! Plastikowe nakrętki - od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od Ciebie dużego zaangażowania. Wystarczy przynieść je do biblioteki szkolnej. My następnie przekażemy je Stowarzyszeniu Medycznemu Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”.

Co dzieje się zaś z samymi nakrętkami?

Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania   i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska (plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych – z odpadów. PRZYŁĄCZ SIĘ!!!

*Warsztaty robienia kartek bożonarodzeniowych

15 i 19 listopada wolontariusze SKW wykonywali kartki bożonarodzeniowe. W procesie tworzenia wykorzystywali swoje ciekawe pomysły. Podczas warsztatów odwołaliśmy się do tradycji samodzielnego wykonywania świątecznych ozdób i kartek z życzeniami. Uczestnicy sami decydowali, jak będą wyglądać ich kartki  i z czego będą się składać. Warsztaty okazały się wspaniałym pomysłem na trening cierpliwości, a efektem Naszej pracy są prawdziwie i unikatowe dzieła sztuki. Do Naszej pracy przyłączyli się również uczniowie z klas 4 i 5 - DZIĘKUJEMY!!!

Co stanie się z kartkami? Pochwalimy się już niedługo.