Szkolne aktualności

249450172 4519396741432634 6438098259391840389 n

"Szkoła pamięta"
Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego wraz z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej im. Sybiraków wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Zdrowia „Szkoła Pamięta”. Inicjatorem zgłoszenia była pani dyrektor Jadwiga Cielińska, organizatorem działań była wychowawczyni  z Punktu Przedszkolnego, pani Kamila Medyńska. Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Wychowawczyni z Punktu Przedszkolnego zaplanowała działania w trzech obszarach.W pierwszym etapie było przygotowanie wystawy oraz gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi – nie żyjącemu żołnierzowi biorącemu udział w walkach o Berlin w 1945 r., prywatnie pradziadek jednego z uczniów klasy III.
Następnie wychowawczyni udostępniła pamiątki rodzinne i dołączyła je do prezentacji  o życiorysie żołnierza.
            Kolejnym etapem podjętych działań było zaproszenie do współpracy lokalnego historyka, pana Sebastiana Wojdyły, doktoranta w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownika Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej.
            Dnia 27.10.2021 r. przedszkolaki wraz z uczniami wysłuchali opowieści o życiu prywatnym pradziadka ucznia, a następnie informacji o charakterze historycznym przekazywanych przez pana Sebastiana, dotyczących walk o Berlin. Dzieci miały możliwość zobaczenia medali oraz dokumentów o wartości historycznej. Podczas spotkania prowadzone były rozmowy na temat bohaterów w rodzinach dzieci i wartości płynącej z poznania swojego drzewa genealogicznego         i historii o swoich najbliższych. Na zakończenie spotkania uczniowie klasy III, znakomicie przygotowani przez wychowawczynię panią Marzenę Krankiewicz, zaśpiewali dwie piosenki patriotyczne. Spotkanie upamiętniono wspólnymi zdjęciami.
            Ostatnim etapem było umieszczenie sprawozdania z realizacji działań na profilu społecznościowym. Informacje o akcji znalazły się także na stronie Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej.
            Punkt Przedszkolny w Rakoszycach wraz z klasą III ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach, zostali docenieni przez MEiN za podjęte działania, zakres przedstawionej historii   i wymienieni spośród prawie 11 tysięcy szkół na stronie ministerialnej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-11-tys-wzielo-udzial-w-akcji-szkolapamieta--dziekujemy
           
Opracowała: Kamila Medyńska