sybiracyŚwięto Patrona Szkoły

19 lutego 2018 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Trochę byliśmy spóźnieni, przecież uroczystość przypada 10 lutego. Najpierw uroczystości gminne, potem jakieś zawody sportowe. Lepiej późno, niż wcale. Już od kilku lat przymierzaliśmy się do uczczenia tego święta w sposób trochę inny, niż dotychczas. Słuchając słów Sybiraków, żeby pamiętając o przeszłości, myśleć o przyszłości, przygotowaliśmy program, który miał spełnić te oczekiwania. Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o zesłaniach, Sybirakach, wzbogacając wszystko występami naszej zdolnej młodzieży. W konkursie wzięły udział 3 drużyny 4-osobowe, reprezentacje klas 7a, IIA, IIIA. Test wiedzy składał się z trzech części, pierwsza dotyczyła historii zesłań, druga czasów deportacji, ostatnia była częścią praktyczną, polegającą na sporządzeniu mapy myśli na temat Sybiraków. Forma przeprowadzenia konkursu była po raz pierwszy zastosowana w naszej szkole, co spotęgowało stres u organizatorów. Pomysłodawcą tej formy organizowania uroczystości był pan Sławomir Koman.

Wykorzystaliśmy portal quizizz, dzięki któremu zespoły uczestniczące w rywalizacji mogły za pomocą laptopów udzielać odpowiedzi na pytania, na ekranach monitorów obserwować wyniki, ranking konkursu. Przygotowaliśmy 4 stanowiska komputerowe z dostępem do internetu oraz telewizor z androidową przystawką. Na specjalnym 2,5 metrowym ekranie, po raz pierwszy w takich rozmiarach wykorzystanym w w naszej szkole, dzięki znakomitej jakości projektorowi (podziękowania dla Jurka K.) zgromadzona publiczność mogła śledzić na bieżąco stan rywalizacji. Od początku ton rywalizacji nadawała klasa IIIA, prowadzili najpierw nieznacznie po pierwszej rundzie, w drugiej odpowiadali na pytania jeszcze lepiej. W trzeciej rundzie, ograniczonej czasowo, trzeciaki udowodnili swoją wyższość. Wygrali zdecydowanie, zostawiając w pokonanym polu drugą i siódmą. Brawa należą się wszystkim uczestnikom, za odwagę, wiedzę. Pytania nie należały do najłatwiejszych. Przygotował je pan Kosiński, korekty stylistycznej dokonała pani Filończyk. Program uświetnili uczniowie naszej szkoły. Roksana Owczarska (wprowadziła w tematykę, potem miała nas kolejny raz zachwycić interpretacją wiersza, niestety ograniczenia czasowe, kłopoty organizacyjne !), Julka Jaros (pięknie zaśpiewała hymn Sybiraków i wzruszającą piosenkę wybraną przez siebie) i Julka Szwedo z 5a (recytowała wiersz, za który uzyskała wyróżnienie na konkursie we Wrocławiu). Zabrakło z powodu choroby trzeciej Julki, Julki Chichłowskiej. Na zakończenie były nagrody ufundowane przez sklepik uczniowski (podziękowania dla p. Gosi Partyki) i ...zejście na ziemię dzięki komentarzom, reakcjom na gorąco. Warto robić nowe rzeczy? Chyba jednak warto!

Klasa 7a – Julka Kozioł
Gosia Rudko