17. Powiatowy Konkurs Ortograficzny

2 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej im Sybiraków w Rakoszycach odbył się finał kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Rywalizowali ze sobą uczniowie klas siódmych i ósmych.

Konkurs rozpoczął się o godzinie dziesiątej. Tegoroczne zawody cieszyły się mniejszą niż zwykle frekwencją. Fakt ten jednak nie dziwi, biorąc perturbacje związane z pandemią koronawirusa.

Do Rakoszyc przybyły reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Środzie Śląskiej oraz Szkoły Podstawowej w Mieczkowie. Oczywiście nie zabrakło również uczniów z naszej szkoły. Każda z drużyn liczyła po trzy osoby. Uczestnicy zostali wyłonieni podczas eliminacji szkolnych.

Uczestników powitała p. Jadwiga Cielińska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach. Następnie rozpoczęła się zasadnicza część konkursu. Najpierw uczniowie wysłuchali nagranej wersji dyktanda, które następnie mieli zapisać. Następnie treść sprawdzianu została podyktowna przez prowadzącego. Dyktando sprawdzało w głównej mierze znajomość zasad ortografii (przede wszystkim pisowni wyrazów z rz ż), ale pod uwgę brane były również inne aspekty poprawnego zapisu, w tym interpunkcji, co, jak się okazało, miało istotne znaczenie dla ustalenia ostatecznego werdyktu jury. Uczniowie sukcesywnie zapisywali dyktowany tekst. Ta część konkursu potrwała około pięćdziesięciu minut.

Następnie członkowie komisji oceniający prace uczniowskie wnikliwie sprawdzili dyktanda. Decydowała liczba popełnionych błędów - im była ona niższa, tym wyższą pozycję mógł zająć zawodnik. Rywalizacja okazała się bardzo wyrównana. O tytule II Wicemistrza Ortografii (3. miejsce), przy jednakowej liczbie popełnionych błędów ortograficznych, zadecydowała interpunkcja!

Ostateczne wyniki 17. Powiatowego Konkursu Ortograficznego są następujące:

1. miejsce i tytuł MISTRZA ORTOGRAFII: Filip Galik, uczeń Szkoły Podstawowej w Rakoszycach.

2. miejsce i tyuł I WICEMISTRZA ORTOGRAFII: Oliwia Mytych, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej.

3. miejsce i tytuł II WICEMISTRZA ORTOGRAFII: Natalia Majerska, uczennica Szkoły Podstawowej nr w Środzie Śląskiej.

Finalistom konkursu p. dyrektor Jadwiga Cielińska wręczyła dyplomy uczestnictwa, a laureatom - nagrody za zajęcie 1., 2. i 3. miejsca.

Mamy nadzieję, że w przyszłorocznym finale udział weźmie większa liczba uczestników. Cóż bowiem może lepiej świadczyć o uczniach, którzy doskonale opanowali tajniki niełatwej sztuki poprawnej pisowni? Wszak nienaganna ortografia to najlepsza wizytówka człowieka i najlepszy dowód na umiłowanie przez niego mowy ojczystej.