PA133364Dzień Edukacji Narodowej
w szkole w Rakoszycach

13 października 2016 roku w Zespole Szkół w Rakoszycach świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Święto Edukacji Narodowej potocznie nazywane jest Dniem Nauczyciela, należy jednak pamiętać, że jest to święto całej szkoły, a więc również uczniów, pracowników administracji i obsługi technicznej. Warto wspomnieć historię Święta Edukacji Narodowej.

Dnia 14 października 1773 roku powołano w Polsce i w Europie pierwszą instytucję władzy oświatowej, której działalność i charakter były zbliżone do dzisiejszego ministerstwa edukacji. To właśnie w rocznicę tego dnia, co roku celebrujemy Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole.
Wróćmy do dnia 13 października 2016 roku. Co działo się u nas w szkole?

„Dziś zaiste jest okazyja, by wyrazić nasze podziękowania
za uprawę tegoż ugoru,
jakim są uczniowskie czerepy.
Niech Wać państwu snuje się żywot w pomyślności,
a fortuna niech nie mija Waszego domostwa.
Ty zaś szlachetne zdrowie, ulubuj sobie naszych nauczycieli
i wspieraj ich nadwątlone przez nas siły.
Tego Wam życzą wdzięczni wychowankowie”

Tymi uroczystymi słowami, uczeń klasy IV a, Oliwier Dudka rozpoczął część artystyczną apelu. Następnie, uczniowie klasy II b SP, pod czujnym okiem Pani Barbary Glazer, złożyli życzenia nauczycielom w formie pięknie wyrecytowanych wierszy i słów piosenek wyśpiewanych prosto z serca. Uczniowie klasy IV a SP, we współpracy  z Panią Izabellą Koncką-Bogasz, przedstawili śmieszną scenkę z życia szkoły, z której mogliśmy dowiedzieć się, jak ciężka, fascynująca, a zarazem wesoła, może być praca belfra. Uczniowie klasy II A gimnazjum uświetnili apel          i docenili codzienną pracę i poświecenie nauczycieli, śpiewając piosenki i recytując wiersze.
Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Rakoszycach Jadwigi Cielińskiej, która w ciepłych i serdecznych słowach przekazała pracownikom szkoły i uczniom życzenia dalszych sukcesów i zadowolenia z pracy zawodowej, a najbardziej zasłużonym pedagogom wręczyła nagrody uznania.
Kolejny taki dzień już za rok 

pa133364