Tak świętowaliśmy piątą rocznicę nadania szkole imienia Sybiraków

17 września 2015 r. to wyjątkowy dzień w historii naszej szkoły.
Świętując Dzień Sybiraka obchodziliśmy 5 rocznicę nadania imienia szkole.

Bohaterami dnia byli Sybiracy ziemi średzkiej i społeczność szkolna. Uroczystość uświetnili swoją obecnością burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, starosta powiatu Sebastian Burdzy, wicewojewoda dolnośląski Joanna Bronowicka (absolwentka Szkoły Podstawowej w Rakoszycach), prezes średzkiego Koła Związku Sybiraków Ryszard Ćwikliński wraz z licznie przybyłymi członkami, ks. dr Adam Wiśniewski (pełniący funkcję kapelana Sybiraków ponad 20 lat) i jego następca ks. Grzegorz Kopij, ks. dr Mieczysław Kinaszczuk, członek zarządu wojewódzkiego Włodzimierz Kowalczyk, dyrektor ZOPO Krzysztof Peryga, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół wraz z pocztami sztandarowymi, osoby współpracujące ze szkołą. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Św. Jana Nepomucena w Rakoszycach. Następnie uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi przemaszerowali do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część obchodów, w tym m.in.: okolicznościowe przemówienia i wystąpienia, wręczenie sybirackich odznaczeń i medali, część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów, przygotowana przez Panie: Izabelę Błońską i Renatę Bochenek. Rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego, Marsz Zesłańców Sybiru w wykonaniu Julii Chichłowskiej, wysłuchaliśmy również okolicznościowego wiersza Pani Marianny Galas, złożone zostały kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Sybirakom. Złote Odznaki Honorowe za zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali: Pani dyrektor Jadwiga Cielińska, Maria Jaskóła, Marianna Galas, redakcja gazety „Roland”. Z kolei Honorową Odznakę Sybiraka otrzymała Pani wicedyrektor Anna Furman.
Jesteśmy dumni, że szkoła nosi imię związane z historią naszego kraju. Jest to jednocześnie wyzwanie, któremu nauczyciele i uczniowię potrafili sprostać.