"Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek"

Cyprian Kamil Norwid

14 listopada 2014r. w Naszej Szkole zapanowała odświętna i podniosła atmosfera, bowiem obchodziliśmy 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

O wolności - tej jakże ważnej wartości - przypomnieli nam uczniowie kl. III i V SP, uświadamiając swoim kolegom, że przez 123 lata Polacy nie mogli być sobą – używanie języka polskiego, czytanie polskich książek oraz wyznawanie wiary katolickiej było zakazane, a wszelkie „demonstracje” polskości zaborcy surowo karali. Uczniowie podkreślili także, że Polska to nasz wspólny dom, więc solidarnie powinniśmy wzmacniać jego fundamenty i udoskonalać go.

Wyjątkowego charakteru uroczystości nadały dekoracje, stroje występujących i pieśni patriotyczne, które wraz z uczniami klasy III i V wykonywali zgromadzeni. Wszystko to wprawiło nas w zadumę, wzmocniło poczucie jedności oraz uświadomiło, że niepodległość to wartość nad wartościami, a naszym zadaniem i obowiązkiem jest ją pielęgnować.