Szkolne aktualności

kump„Na boisku i nie tylko”- zasady fair play
W dniach 25.02-01.03.2019 roku w Szkole Podstawowej w Rakoszycach, na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele prezentowali krótkie filmiki, w których głównymi aktorami byli: piłkarze reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski. Grzegorz Krychowiak, oraz Marcin Gortat – polski koszykarz, grający w NBA. W klasach I-III zaprezentowali kreskówki tematyczne, opisujące różne sytuacje związane z dokuczaniem, m.in. „Nowy kolega w klasie”, „Najlepszy przyjaciel”, „Komuś dokuczają”, „Ktoś dokucza”, „Ktoś obserwuje”.

Celem akcji było podanie informacji o tym, czym jest dokuczanie, co możemy zrobić kiedy znajdziemy się w nieprzyjemnej sytuacji. Po skończonej akcji opracowano Kodeks Kumpla, zawierający 7 bardzo istotnych zasad, które należałoby przestrzegać, chcąc być dobrym kolegom.

  1. Bądź swoim własnym najlepszym przyjacielem – traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
  2. Bądź miły dla innych, nie osądzaj ich – każdy potrzebuje dobrego kumpla.
  3. Bądź uczciwy i godny zaufania.
  4. Bądź lojalny i wstawiaj się za innymi, jeśli tego potrzebują.
  5. Miej odwagę powiedzieć „przepraszam”, jeśli popełnisz błąd.
  6. Bądź wsparciem, gdy ktoś ma zły dzień.
  7. Baw się dobrze ze swoimi kumplami i pozwól innym bawić się dobrze z Tobą!
Zasady zostały powieszone na korytarzu szkolnym i sali gimnastycznej
Filmiki prezentowane również były podczas przerw na korytarzu.
 Organizatorami akcji byli p. A.Partyka. P. Parafiniuk i S.Koman.